Skip to content
Menu

Ten odcinek podcastu jest po angielsku! 🇺🇸

Dzisiaj zapraszam Was bardzo mocno do trenowania amerykańskiej wymowy ze mną. Będziemy ćwiczyć dźwięk, bez którego trudno jest brzmieć właśnie amerykańsko!

FLAP T!

Zanim zaczniesz, przeczytaj kilka słów o tym, jak w ogóle pracować nad wymową i co w ogóle dzięki niej możemy osiągnąć:

 1. Po pierwsze potrzebna jest systematyczna praca, ponieważ nasz aparat mowy musi przyzwyczaić się do nowych dźwięków. W języku angielskim nasza usta i język układają się zupełnie inaczej niż w języku polskim i naprawdę po takim porządnym treningu nie zdziwi mnie, jeśli buzia będzie Was po prostu boleć. 🙂
 2. Odsłuchuj się i analizuj to jak brzmisz. Wiem, że bardzo nie lubimy słuchać swojego głosu, wydaje nam się dziwny i nienaturalny. Uwierz mi, to tylko wrażenie i ja, odsłuchując setki nagrań moich studentów, wiem, że to TYLKO wrażenie, które powinniśmy odłożyć na bok i skupić się na naszym celu – czyli lepsze brzmienie w języku angielskim.
 3. Poprawna wymowa to niesamowicie szybki sposób na to, żeby wyróżnić się na tle innych non-native speakers, bo jest to niezwykle zaniedbany obszar w naszym systemie edukacji.
 4. Praca nad wymową pomaga nam również zrozumieć Amerykanów lepiej. Rozumiemy jej mechanizm działania i nagle słyszymy nowe rzeczy (w tym przypadku będzie to FLAP T) cały czas. A uwierz mi, FLAP T jest wszędzie. Po odsłuchaniu dzisiejszego podcastu zrozumiesz, ze nie chodzi tylko o pracę nad pojedynczymi słowami – FLAP T również je łączy, a to zjawisko nazywamy LINKING, dzięki czemu brzmimy pięknie i gładko – zupełnie tak, jak Amerykanie ;). Miłego ćwiczenia!

A tutaj słowka i zdania, które ćwiczylismy!

 1. Little – don’t say LITTLE say LIDDLE
 2. . Party – Don’t say PARTY say PARDY
 3. Better – Don’t say BETER say BEDER
 4. City
 5. Duty
 6. Ability
 7. Total
 8. Matter
 9. Meeting
 10. Quality

 1. I just need a little water.
 2. I don’t want to go to the party.
 3. Don’t tell me what’s better for me, ok?
 4. We had a lot of fun in New York City**(have you noticed how I pronounced lot of?)
 5. The total is 50 dollars.
 6. We’re late for the meeting.

 1. I just met him.
 2. It’s hot outside.
 3. I gotta get up.
 4. Wait a minute
 5. Let’s eat out
 6. Come on, try it on
 7. Let’s meet at eleven.
 8. What a good idea.
 9. She bought a metal bottle.

Chcesz pracować nad swoją wymową i akcentem amerykańskim?

Przeżyj ze mną transformację językową do której kluczem jest właśnie praca nad wymową. Zapisz się i zgarnij darmowy, interaktywny e-book “10 kluczowych tipów na piękny akcent amerykanski”.o.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Wymagane pola są oznaczone *