Skip to content
Menu

Ten odcinek podcastu jest po angielsku! 🇺🇸

Dzisiaj zapraszam Was bardzo mocno do trenowania amerykańskiej wymowy ze mną. Będziemy ćwiczyć dźwięk, bez którego trudno jest brzmieć właśnie amerykańsko!

FLAP T!

Zanim zaczniesz, przeczytaj kilka słów o tym, jak w ogóle pracować nad wymową i co w ogóle dzięki niej możemy osiągnąć:

 1. Po pierwsze potrzebna jest systematyczna praca, ponieważ nasz aparat mowy musi przyzwyczaić się do nowych dźwięków. W języku angielskim nasza usta i język układają się zupełnie inaczej niż w języku polskim i naprawdę po takim porządnym treningu nie zdziwi mnie, jeśli buzia będzie Was po prostu boleć. 🙂
 2. Odsłuchuj się i analizuj to jak brzmisz. Wiem, że bardzo nie lubimy słuchać swojego głosu, wydaje nam się dziwny i nienaturalny. Uwierz mi, to tylko wrażenie i ja, odsłuchując setki nagrań moich studentów, wiem, że to TYLKO wrażenie, które powinniśmy odłożyć na bok i skupić się na naszym celu – czyli lepsze brzmienie w języku angielskim.
 3. Poprawna wymowa to niesamowicie szybki sposób na to, żeby wyróżnić się na tle innych non-native speakers, bo jest to niezwykle zaniedbany obszar w naszym systemie edukacji.
 4. Praca nad wymową pomaga nam również zrozumieć Amerykanów lepiej. Rozumiemy jej mechanizm działania i nagle słyszymy nowe rzeczy (w tym przypadku będzie to FLAP T) cały czas. A uwierz mi, FLAP T jest wszędzie. Po odsłuchaniu dzisiejszego podcastu zrozumiesz, ze nie chodzi tylko o pracę nad pojedynczymi słowami – FLAP T również je łączy, a to zjawisko nazywamy LINKING, dzięki czemu brzmimy pięknie i gładko – zupełnie tak, jak Amerykanie ;). Miłego ćwiczenia!

A tutaj słowka i zdania, które ćwiczylismy!

 1. Little – don’t say LITTLE say LIDDLE
 2. . Party – Don’t say PARTY say PARDY
 3. Better – Don’t say BETER say BEDER
 4. City
 5. Duty
 6. Ability
 7. Total
 8. Matter
 9. Meeting
 10. Quality

 1. I just need a little water.
 2. I don’t want to go to the party.
 3. Don’t tell me what’s better for me, ok?
 4. We had a lot of fun in New York City**(have you noticed how I pronounced lot of?)
 5. The total is 50 dollars.
 6. We’re late for the meeting.

 1. I just met him.
 2. It’s hot outside.
 3. I gotta get up.
 4. Wait a minute
 5. Let’s eat out
 6. Come on, try it on
 7. Let’s meet at eleven.
 8. What a good idea.
 9. She bought a metal bottle.

Chcesz być na bieżąco z podcastem? Dołącz do mojego amerykańskiego newslettera i bądź pierwszą osobą, do której trafią nowe odcinki, ale to nie wszystko! Co dwa tygodniu wysyłam moim subskrybentom darmowy workbook, napakowany amerykańskimi treściami do nauki American English, który ma już tysiące osób — dołącz do nich i ucz się angielskiego ze mną za darmo!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Wymagane pola są oznaczone *